Ekotým poznával krásy Novohradských hor

8. 10. 2015
ekoškola

V loňském školním roce jsme obhájili titul Ekoškola a tak se členové Ekotýmu vypravili za odměnu na třídenní pobytovou exkurzi. Cílem byly Novohradské hory. Ubytováni jsme byli přímo v Tereziině údolí v penzionu Hamr. Po příjezdu nás čekal náš průvodce Tomáš Smrž, který připravil program na celý pobyt. První den odpoledne jsme poznávali údolí říčky Stropnice a plnili zajímavé úkoly. Druhý den jsme navštívili Nové Hrady, prohlédli jsme si nádvoří hradu, zkoumali fyzikální jevy v interaktivní učebně Jihočeské univerzity a obdivovali práci kováře. Z historické kovárny jsme všichni odcházeli s vlastnoručně ukovaným hřebíkem. Odpoledne bylo trochu náročnější. Šplhali jsme na Kraví horu a znovu řešili nápadité úkoly, které pro nás nachystal Tomáš. Vystoupali jsme do výšky 953 metrů nad mořem, obdivovali jsme skalní hradby i množství izolovaných skal. Nejzajímavější však byl granodioritový útvar nazvaný „Napoleonova hlava“, který je vysoký 10 metrů. Na vrcholku hory stojí rozhledna, tu jsme také zdolali a pokochali jsme se pohledem na okolní vrcholky. Cesta do penzionu už byla mnohem jednodušší. Poslední den dopoledne nás čekaly přírodovědné úkoly a našli jsme dokonce poklad. Pokladem byla pohlednice s místy, které jsme během pobytu navštívili. Byl to velmi milý dárek. Po obědě jsme se vydali na cestu k domovu. Byli jsme trochu unaveni, ale plni nových dojmů a vědomostí.

Akce byla zčásti hrazena z grantu Jihočeského kraje a finančně ji podpořil i zřizovatel školy.