Pálení čarodějnic

30. 4. 2009

Pálení čarodějnic , také Filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo Beltine, jsou označení pro noc z 30.dubna na 1.května. Je to velmi starý a dodnes živý lidový svátek. Tuto noc se lidé schází u zapálených odňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat.

O několik dní dříve se čarodějnice slétaly v budově ZŠ v Chyškách. V pondělí 27.4.2009 se v ZŠ totiž uskutečnil Čarodějnický den. Kam se člověk podíval, všude poletovaly a bylo jich plno. Byly vidět mladé, starší, hezké, milé, ale i strašidelné. Jejich slet se opravdu uskutečnil ,a to čtvrtou vyučovací hodinu, létaly a předváděly se, nebyl však nikdo, kdo by je dostal na hranici. A tak vedení školy mohlo kvitovat ten fakt, že na škole bude stále stejný počet dětí a učitelů.

Mgr.Fuka Josef, 39853 Chyšky 113