Školní výlet 4.-5.tř

28. 5. 2009

Závěr každého školního roku je ve znamení školních výletů. Svůj školní výlet již uskutečnili žáci a žákyně 4.-5.tř. Za poměrně chladného počasí chyšecké děti navštívily ve čtvrtek 28.května 2009 nejprve vrcholně gotický hrad Karlštejn založený v r. 1348 a zaujímající mezi českými hrady zcela vyjímečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Stavebně byl hrad dokončen v r. 1365, kdy byla vysvěcena kaple sv. Kříže ve Velké věži.

Po shlédnutí našeho historického klenotu se přemístily do nedalekých Koněpruských jeskyň, které se nacházejí v CHKO Český kras uvnitř návrší zvaného Zlatý kůň u obce Koněprusy nedaleko Berouna. Objeveny byly v r. 1950 při těžbě vápence v Houbově lomu na jižním svahu Zlatého koně. Třípatrový jeskynní systém čítá přes 2 km délky chodeb. V jeskyni byla nalezena celá řada zvířecích kostí ale také kostí pravěkého člověka. Ve svrchním patře jeskyní byly objeveny pozůstatky po penězokazecké dílně z 15. století. Dodnes jsou Koněpruské jeskyně nejdelším známým jeskynním systémem na území Čech. Jeskyně vznikly činností vod, které prosakovaly vápencovým masívem a vytvořily systém tří jeskynních pater s převýšením více než 70 m.

Cestou domů si děti v autobuse zazpívaly a spokojené dorazily do svých domovů.

Mgr. Fuka Josef,uč.