Exkurze Chlumec

20. 10. 2017

Dne 17. 10. 2017 žáci 1. – 4. třídy ZŠ Chyšky navštívili skanzen Vysoký Chlumec – Muzeum vesnických staveb Středního Povltaví. Ve skanzenu je možno zhlédnout celkem 18 staveb, z nichž je většina přístupná veřejnosti. Naše prohlídka začala v roubených špýcharech, kde jsme mohli vidět dobové nářadí a náčiní potřebné pro práci na poli a různé typy praček a valch. Na trase jsme pokračovali k vodní pile (katru), která umožňovala řezat klády s velkým průměrem. Měli jsme i tu čest vidět pilu v akci, což se dětem moc líbilo. Za chodu jsme viděli i krásný vodní mlýn, který nebyl původní, ale vypadal, jako by ve skanzenu stál odjakživa.  Viděli jsme i včelín, holubník, hospodářský objekt a roubené domy, ve kterých byly 2 světnice a černá kuchyně. Naše prohlídka končila nejnovějším přírůstkem- vícebokou roubenou stodolou. Výlet se nám vydařil a děti si domů odvezly spoustu nových poznatků a hezkých keramických suvenýrů.