Čtenářský klub

13. 5. 2019

Již druhým rokem na naší škole běží zájmový útvar Čtenářský klub. Do malého klubu chodí žáci od první do čtvrté třídy, do velkého klubu žáci od páté do osmé třídy. V rámci klubů si žáci prohlubují znalosti a dovednosti spojené s literaturou. Ve Čtenářském klubu určeném pro větší žáky jsme společně během roku navštívili Obecní knihovnu v Chyškách, kde pro nás paní knihovnice Kváčová nachystala poučné programy o knihách a spisovatelích. Během chvil strávených v klubu jsme hráli různé literární hry, vymýšleli vlastní příběhy, básně i komiksy. Zapojili jsme se do soutěže Evropa čte – čtěte taky!, která spočívá v šíření čtenářské gramotnosti prostřednictvím čtení někomu jinému. My jsme si stanovili hned tři úkoly, kterými jsme chtěli podpořit čtenářství v našem okolí. Zástupci našeho klubu četli během velké přestávky ve čtecím koutku na chodbě pro všechny žáky, kteří měli chuť si je poslechnout. Další ze zástupců nachystali čtenářskou dílnu pro první ročník, kde hrála hlavní roli kniha Kvak a Žbluňk jsou kamarádi. A nakonec jsme všichni společně natočili audioknihu – opět Kvak a Žbluňk jsou kamarádi, kterou jsme věnovali do místní mateřské školky, abychom oslovili čtením i nejmenší děti, které zatím neumí číst. Společně můžeme říci, že Čtenářský klub nebyl jen o čtení, ale především o zábavě, kterou jsme si prostřednictvím knih dokázali vytvořit. Zjistili jsme, že ve Čtenářském klubu nejde jen o čtení, jde tady i o radost z psaní, mluvení, kreslení, vymýšlení a tvoření! Příští rok se opět budeme těšit, co nového společně vymyslíme a co si přečteme.

Mgr. Iva Pospíšilová a žáci z Čtenářského klubu ZŠ Chyšky